Sektöründe Öncü, 30 Yılık Tecrübe...
Mail Adresi
Müşteri Hizmetleri
ŞARJ DİNAMOSU TAMİRİ
ŞARJ DİNAMOSU TAMİRİ


Şarj Dinamosu Arızası Halinde Yapılması Gerekenler

Eğer araçlar hakkında teknik bir bilginiz bulunmuyorsa şarj ve dinamo tamiri hizmeti almak için firmamıza ulaşabilirsiniz. Bazı kontrolleri yaparak sorunun kaynağını anlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle kaputu açarak aracın motor aksamını gözden geçirebilirsiniz. Gözünüze çarpan bir aşınma, kopma, kablolarda çıkma gibi bir durum olması halinde müdahale edebileceğiniz basit bir sorun varsa, kabloları yerine bağlayarak sorundan kurtulabilirsiniz.

Şarj Dinamosu Tamiri Nasıl Olur?

Eğer bilye arızası söz konusu ise metalik bir ses ortaya çıkmaktadır. Bu durumda bilyelerin değiştirilmesi gerekmektedir. Konjektör arızası durumunda akü tam şarj olmamaktadır. Bu durumda konjektör değişimi gerçekleştirilerek, sorun çözümlenir. Şarj dinamosunun sökülmesinin gerekli olduğu durumlarda, sökme işlemine akünün pozitif kutbu sökülerek başlanmaktadır. Dinamo v kayışının yanında yer almaktadır. Şarj ve dinamo tamiri sırasında sökme işlemini yapabilmek için burada yer alan bazı parçaların da sökülmesi gerekli olmaktadır. Şarj dinamosu sökme işleminden sonra içerisinde hangi parçanın değişmesi gerekiyorsa, o parçalar değiştirilerek, dinamo tekrar yerine takılmaktadır.

Piramit oto ile Şarj ve Dinamo Tamiri

Piramit oto olarak, şarj dinamosu ve marş dinamosu kaynaklı arızalar nedeniyle yolda kaldığınız durumlarda; bize konum bilginizi ulaştırırsanız, en kısa sürede sorunu çözebilmek için sizin yanınıza ulaşmaktayız. Akünüzün şarj olmasını sağlayarak aracınızı tekrar çalışır hale getiriyoruz. Eğer aracınız o anda çalıştırılamazsa, çekici yardımıyla aracınızın teknik servis merkezimize ulaşmasını sağlıyoruz.

Şarj dinamosunun görevi motor çalıştığı müddetçe aküyü şarj edip alıcıları besleyip aracın elektirik ihtiyacını karşılamasıdır. Şarj dinamosunda sık rastladığımız arızalar kömürün bitmesi,bilyaların bozulup ses yapması ya da sıkışması, konjektör arızası, diyot arızası olarak sıralayabiliriz. Vantilatör kayışı gerginliği 1 ila 1.5 cm esnemesi gerekir. Şayet daha sıkı olursa bilyaların ve yatakların bozulmasına daha gevşek olursa yeterli seviyede elektrik üretememesine neden olur. Şarj dinamosu arızalandığında aracınızda arıza göstergesi yanacaktır. Böyle bir durumda anca 3/4 km gidebilirsiniz. Piramit oto olarak işyerimizde her model şarj dinamosu tamiri yapılmaktadır.